Zdravý životní styl

Se slovním spojením „zdravý životní styl“ se setkáváme na každém kroku. Reklamy hojně využívají zájmu o dobrou fyzickou kondici, zlepšení zdraví, potlačení bolesti. Podle aktuálního ročního období se přidávají i výrobci sportovního oblečení a vybavení. Všichni obecně známe zásady zdravého životního stylu, jeho skutečné zavedení do běžného dne však často pokulhává.

Pro lepší fyzickou a psychickou kondici nestačí sníst jednu zdravou svačinu nebo si jednou týdně jít zaběhat. Na kondici je třeba vytrvale pracovat, a postupně přiměřenou zátěž zvyšovat. Odbourávat zlozvyky i stres. Právě proto je lepší změny do našeho života zavádět postupně. Naučit se dělat některé rutinní věci jinak a v lepších návycích se zvolna utvrdit.

Střídmě a s chutí

Hlavní změny nás napadají hlavně v oblasti změny životosprávy. Mnoho lidí je ochotno podniknout změny s hlavní myšlenkou redukce váhy a zlepšení vzhledu. Vyšší váha má však za následek i negativní zátěž pro klouby a páteř, zvyšuje rizika infarktu, zhoršuje trávení, působí špatně i na sebevědomí a psychiku.

Úpravou jídelníčku můžeme dosáhnout vyváženého přísunu prospěšných látek – vitamínů, minerálů. Dostatek čerstvé zeleniny a ovoce se projeví nejen na váze, ale podpoří i látkovou výměnu. Ale i zde platí lépe postupovat pomalu a jistě, bez hladovění a pocitu nekomfortu. Zahřešte a dopřejte si i nezdravé mlsání, ale střídmě.

Společně se změnou jídelníčku je třeba zapojit i vyšší aktivitu v pohybu. Nemusíte investovat do drahého sportovního vybavení. Mnohem účinnější je využít přirozený pohyb – po městě můžete přecházet pěšky, o víkendu se naučte chodit na dlouhé procházky. Chůze je nejpřirozenější pohyb, nenamáhá klouby a je výborný aerobním cvičením.

V neposlední řadě ke zdravému životnímu stylu patří i dobrá nálada. Zbavte se stresu a naučte se relaxovat. Najděte si oblíbenou činnost, dopřejte si čas sami na sebe. Zdraví máme každý jen jedno a může nám dobře sloužit jen, když se o to přičiníme.