Čínská medicína

Tradiční čínská medicína je známa a praktikována již přes 5 000 let. Nabádá k vytvoření správných návyků, vede k harmonii mezi tělem a duchem. Jin a Jang charakterizují dva aspekty přítomné v každém jevu. Druhým pilířem čínské medicíny je pětice prvků – dřevo, oheň, zem, kov a voda. Tyto prvky jsou přiřazeny i hlavním orgánům v lidském těle. Jejich vzájemné vztahy, působení na sebe, vychýlení z rovnováhy pak působí na naše zdraví i kondici.

Akupunktura, akupresura nebo baňkování jsou asi nejcharakterističtější metody používané tradiční čínskou medicínou. Systém pracuje s přesně popsanou mapou lidského těla, kde jsou jednotlivé orgány jsou mezi s sebou propojeny energetickými drahami a ovlivňují se. Neduhy vnitřních orgánů je možné pozorovat zvenčí a naopak. I jemná masáž konkrétního bodu dokáže okamžitě vyvolat úlevu uvnitř. Navodí příjemný stav mysli i těla. Znalost jednotlivých bodů a vztahů mezi nimi může aktivně pomoci při hojení, při úlevě od bolesti, pomůže navrátit energii nebo naopak navodí pocit většího klidu.

Práce s body však nepatří mezi jediné možnosti. Bylinná léčba pomáhá hledat úlevu a působí k vyladění energetických drah. Důležitým aspektem je také úprava stravy. Nejen podle aktuálního stavu pacienta, ale i s ohledem na roční dobu, typ, projevenou zátěží. Změnou způsobu stravování i léčivou silou bylin můžete přispět i jako účinnou prevencí proti rozvoji civilizačních onemocnění.

Často zanedbávanou částí při léčbě je i vhodný pohyb. Speciálně vedené cvičení Čchikung (Qigong) pomáhá rozproudit energii, uvolňuje bloky a přispívá k rychlejšímu účinku jakékoli ozdravné kůry. Cvičení přirozenou cestou posiluje svaly, uvolňuje klouby. Nezatěžuje ani nepřetěžuje. Pod odborným vedením je možné jej praktikovat v jakémkoli věku a je vhodnou formou rehabilitace. Společně se zlepšením postoje vůči sobě a svému životnímu stylu najde každý úlevu a velké zlepšení.

Tradiční čínská medicína se nezabývá potlačením příznaku nemoci nebo nepříjemného stavu. Pracuje se souladem mezi tělem a duší, zabývá se všemi aspekty našeho života. Vše, co nás obklopuje, na nás působí. Čínská medicína pracuje na trvalém zlepšení psychické i fyzické kondice a udržení rovnováhy.

Homeopatie