Fytoterapie

Již v dobách starověkého Egypta a Řecka se lidé spoléhali na léčivou moc přírody a jejích plodů. Vypozorovali ozdravné účinky bylinek, ať už jejich listů, květů nebo kořenů. Snažili se najít nejúčinější kombinace a podpořit hojení ran, povzbudit obranyschopnost organismu, ale také prospět krásné pleti a vlasům.

V současné době se vracíme k přírodě. Znovu objevujeme již staletí známé receptury a postupy. Fytoterapie se dostává do popředí zájmů zejména pro šetrnost k organismu, minimu vedlejších účinků, ale také komplexnímu blahodárnému působení přírodních látek.

Vědomosti a zkušenost

Znalost oboru fytoterapie je provázána pečlivým studiem jednotlivých druhů bylinek, keřů i stromů. Obsahem léčivých složek, ale také vzájemných reakcí a možných kombinací. Při indikaci léčiv je třeba uvážlivě pracovat s rozdílnou citlivostí na přítomné látky každého pacienta.

Rovněž sběr přírodních léčiv je spojený s potřebnou zkušeností. Jednotlivé části rostlin se sbírají nejen v závislosti na vegetativní stav a roční období, ale mohou se lišit i v doporučené denní době. Kvetoucí části se sbírají až po opadnutí rosy, ideálně během teplého poledne. Podzemní části rostlin vyžadují vlhkou a mokrou půdu podvečera. Rovněž sušení nelze urychlit a zjednodušit, je třeba zajistit světlé provzdušněné místo mimo dosah přímých slunečních paprsků, a dodržovat oddělené sušení jednotlivých druhů rostlin.

Domácí lékarnička i komplexní péče

Přestože sběr a výběr bylinek pro fytoterapii vyžaduje značné úsilí, pečlivost a vytrvalost – jejich výsledek za to veškeré odhodlání stojí. Jednoduchou domácí lékárničku zvládne vybavit jistě každý. Spojte příjemnou procházku v přírodě se sběrem jitrocele, mateřídoušky, lipových květů nebo kopřiv. Léčivý čaj vám v chladných dnech pomůže rychleji překonat rýmu i nachlazení. Odvar z břízy nebo kopřiv vydatně prospěje a zlepší kvalitu vašich vlasů i pleti. Pro složitější péči a nalezení prostředků pro mírnění vážnějších potíží můžete vyhledat odborného fytoterapeuta.

Obklopeni městem a denními starostmi zapomínáme na přírodu. Vraťme se k ní zpátky, léčivé bylinky nám pomohou zbavit se obtíží, urychlí hojení a nenesou s sebou žádnou zátěž vedlejších účinků. Běžné obtíže můžete rychle zahnat léky, ale bez účinné léčby podstaty problému se nemoci nezbavíte, pouze dočasně potlačíte její projevy.

NAUČTE SE sami poznávat byliny, vyrábět bylinné produkty a léčit své problémy na škole kamaté

Naše škola nabízí 2 leté studium Fytoterapie – léčivé rostliny, ve kterém je propojena teorie s praxí. Naučíte se základy botaniky, farmokologie, farmakognozie, fytotoxikologie. Naučíte se indikovat byliny na nejrůznější zdravotní problémy, naučíte se byliny pěstovat, zpracovávat i vyrábět tinktury, masti, čaje a mnoho dalšího. Mimo jiné se seznámíte s obory, které úzce souvisí s fytoterapií souvisí, jako aromaterapie, Bachovy esence, přírodní zahrady.