Celostní medicína

Celostní medicína se dostává do popředí zájmu a v různém emočním zabarvení je často skloňována. Jejím hlavním principem je nazírání na pacienta jako na celek, kompaktní systém, u kterého nestačí najít jedno konkrétní bolavé místo. Je třeba najít a odstranit zejména příčinu špatné funkce orgánů, bolesti nebo jiné fyzické a psychické nepohody.

Všechno má své souvislosti a jednotlivé složky našeho života do sebe přímo zapadají. Nahromaděný stres v práci se přenese na nepohodu doma, podráždění vede k větší únavě, vznikají konflikty, večer pak přinese problémy se spaním… Výsledkem může být dlouhodobá nespavost, bolesti hlavy, ztuhlá záda a šíje a mnoho dalších i vážnějších problémů. Klasická medicína dokáže hned odstranit projevy bolesti. Léky utišíte bolest hlavy, navodíte umělý spánek, ulevíte žaludku. Bohužel za cenu vedlejších nežádoucích efektů. Chemické přípravky části těla uleví, ale jinou část zatíží.

Celostní medicína však vede ke skutečnému uzdravení a hlavně k trvalému odstranění příčiny potíží. Duše a tělo spolu musí být v dokonalé harmonii. Naučte se vnímat své problémy a pracovat s nimi. Celostní medicína přináší komplexní náhled na životní styl, problémy, aktuální i historickou situaci pacienta v rodině i v zaměstnání. Vede k poznání, že klíčem ke zdraví a vitálnímu životu jsme my sami. Celostní medicína se zabývá léčbou akutních bolestí, ale i chronických onemocnění.

Psychosomatika