Petr Pleticha

Za několika roky strávenými v Indii byl především zájem o védskou kulturu a zkoumání duchovního dědictví.

Moje úsilí poznávat tuto zemi by bylo marné bez znalostí indických jazyků, jejichž studium jsem započal v roce 1998 na Státní jazykové škole v Praze. Tímto musím vyjádřit vděčnost panu docentu Kostičovi, který mě uvedl do studia sanskṛtu a hindštiny. Četbou sanskṛtských textů se můj zájem dále prohluboval.

Po dokončení těchto dvouletých základních studií jsem odcestoval do Vārāṇasī a pokračoval dále na univerzitě Sampūrṇānand Sanskṛt Viśvavidyālaya. Avšak moje studia přerušily zdravotní potíže, pro které jsem musel Indii opustit.

Po zotavení se mi naskytla možnost pokračovat v Londýně na Mayur University, která vznikla jako katedra Manipal University India pro studia ájurvédy. Zde jsem se setkal s učiteli a lékaři z Indie, kteří nám předávali ájurvédu tak, jak ji pro nás redigovali áčárjové před tisíci lety a umožnili nám tak získat patřičnou kvalifikaci.

Po ukončení studií následovala nemocniční praxe, kterou jsem vykonal v nemocnici SDM Udupi a na klinice jednoho z mých učitelů Dr. Ákáše Kembhavi. Takto kvalifikovaní absolventi mohou po ukončení nemocniční praxe v Indii vykonávat profesi ájurvédského lékaře a případně být členy APA (Ayurvedic Practitioners Association). Á

jurvéda byla vždy předávána s ohledem na zachování tradičních hodnot, znalostí principů medicíny, filozofie a etických zásad. Snažím se o zachování těchto hodnot a předávat ájurvédu nejenom jako exotické wellness, ale také jako užitečné léčebné metody, které jsou podložené klinickými studiemi a výzkumem.

Petr Pleticha

Vyučované předměty

Máte dotazy k lektorům, programové náplni nebo potřebujete poradit?

Kontaktujte násZpět na přehled vyučujících