Marie Rychlíková

K ájurvédě jsme si našly cestu při našich nesčetných cestách do Indie, Indii navštěvujeme několikrát ročně již od roku 1989.

Studovaly jsme u p. Pavla Hlôšky a p. Govinda Rajpoota (Dhanvantari-Praha) a na Manthra ájurvédské klinice v indickém Kovalamu (Dr. Dileep Kumar Viswanathan aj.). Ájurvédské aj. masáže v Dexter academy.

Slovo ájurvéda je složeno z „ájur“ = život a „véda“ = vědění. Ájurvéda = doslova „věda o životě“.

V období po ukončení komunistické nadvlády do naší země dorazilo mnoho informací o různých směrech filozofie, náboženství i alternativní medicíny z východu. Jako jedny z posledních k nám dorazily znalosti o systému zvaném ájurvéda. Je mnohem méně známá než její mladší sestra, tradiční čínská medicína (TČM), ale to neznamená, že nám nemůže nic zajímavého nabídnout. Spíše naopak.

Co to vlastně ájurvéda je a čím se zabývá? Ájurvéda je věda o šťastném životě. Ayur znamená život, véda je věda. Nejedná se tudíž o indickou medicínu, jak se většina poloinfomovaných lidí domnívá. S medicínou však v některých částech velmi úzce souvisí, a tak bychom ji zjednodušeně jako medicinský systém mohli chápat. Součástí ájurvédy jsou zejména návody jak žít, abychom byli zdraví, šťastní a úspěšní. Proto zahrnuje v sobě mnoho oborů od zásad výživy, přes doporučení denního režimu a klinickou ájurvédu (léčení nemocí).

Marie Rychlíková

Vyučované předměty

Máte dotazy k lektorům, programové náplni nebo potřebujete poradit?

Kontaktujte násZpět na přehled vyučujících