Ing. Jan Novák, Ph.D.

Jmenuji se Jan Novák. Poskytuji terapeutické masáže, konzultace v oblasti zdravého životního stylu, pořádám semináře a kurzy reflexní terapie a shiatsu. Jsem absolventem Školy reflexní terapie manželů Patakyových, zároveň jsem zdárně ukončil tříletý výcvik shiatsu pod vedením Darji Havelkové.

Jsem původně vystudovaný chemik, strávil jsem několik let ve výzkumu léčiv a ve farmaceutickém průmyslu. Chemie, biochemie a molekulární biologie mi poskytly pohled na svět na buněčné a molekulární úrovni, přesto jsem pociťoval, že mi něco chybí a že ne všechno se dá vysvětlit pomocí vzorců a modelů. Odpovědi jsem začal dostávat v momentě, kdy mne život zavál do světa reflexní terapie, shiatsu a tradiční čínské medicíny. Začal jsem získávat komplexnější obrázek nejen o fungování organismu, ale celého světa. Stále objevuji nové poznatky a vím, že se mám ještě hodně co učit.

Ve své praxi využívám různé techniky pracující s tělem, základ mi však poskytuje shiatsu a reflexologie. Jsem zastáncem komplexního přístupu k člověku a vím, že tu má své místo jak „medicína západní“, tak ta z východu, stejně tak jako léky syntetické i ty přírodní. Je akorát potřeba odhadnout, co je v danou chvíli pro nás nejvhodnější a vzít si z toho, co nám dnešní svět nabízí, to nejpřínosnější.

Reflexologii vnímám jako jednoduchou a velmi účinnou metodu, jak můžeme pomoci od řady neduhů svým blízkým, klientům, ale zejména sami sobě. Poskytuje nám poměrně přesný diagnostický nástroj, který nám ukáže, kde hledat nerovnováhu a zároveň nám pomáhá posouvat ji směrem k ideálnímu stavu. Reflexní terapie by nás měla naučit, že je potřeba stavům nerovnováhy hlavně předcházet a k tomuto účelu je jako stvořená neb ji odhalí ještě v neprojevené úrovni. Pokud tedy řešíte chronické zdravotní potíže či psychické bloky, nebo si budete chtít pouze odpočinout a příjemně se uvolnit, nabízím nejoptimálnější řešení šité na míru každému, kdo ke mně zavítá.

Vyučované předměty

Máte dotazy k lektorům, programové náplni nebo potřebujete poradit?

Kontaktujte násZpět na přehled vyučujících