
Již v dobách starověkého Egypta a Řecka se lidé spoléhali na léčivou moc přírody a jejích plodů. Vypozorovali ozdravné účinky bylinek, ať už jejich listů, květů nebo kořenů. Snažili se najít nejúčinější kombinace a podpořit hojení ran, povzbudit obranyschopnost organismu, ale také prospět krásné pleti a vlasům.
V současné době se vracíme k přírodě. Znovu objevujeme již staletí známé receptury a postupy. Fytoterapie se dostává do popředí zájmů zejména pro šetrnost k organismu, minimu vedlejších účinků, ale také komplexnímu blahodárnému působení přírodních látek.
Vědomosti a zkušenost
Znalost oboru fytoterapie je provázána pečlivým studiem jednotlivých druhů bylinek, keřů i stromů. Obsahem léčivých složek, ale také vzájemných reakcí a možných kombinací. Při indikaci léčiv je třeba uvážlivě pracovat s rozdílnou citlivostí na přítomné látky každého pacienta.
Rovněž sběr přírodních léčiv je spojený s potřebnou zkušeností. Jednotlivé části rostlin se sbírají nejen v závislosti na vegetativní stav a roční období, ale mohou se lišit i v doporučené denní době. Kvetoucí části se sbírají až po opadnutí rosy, ideálně během teplého poledne. Podzemní části rostlin vyžadují vlhkou a mokrou půdu podvečera. Rovněž sušení nelze urychlit a zjednodušit, je třeba zajistit světlé provzdušněné místo mimo dosah přímých slunečních paprsků, a dodržovat oddělené sušení jednotlivých druhů rostlin.
Domácí lékarnička i komplexní péče
Přestože sběr a výběr bylinek pro fytoterapii vyžaduje značné úsilí, pečlivost a vytrvalost – jejich výsledek za to veškeré odhodlání stojí. Jednoduchou domácí lékárničku zvládne vybavit jistě každý. Spojte příjemnou procházku v přírodě se sběrem jitrocele, mateřídoušky, lipových květů nebo kopřiv. Léčivý čaj vám v chladných dnech pomůže rychleji překonat rýmu i nachlazení. Odvar z břízy nebo kopřiv vydatně prospěje a zlepší kvalitu vašich vlasů i pleti. Pro složitější péči a nalezení prostředků pro mírnění vážnějších potíží můžete vyhledat odborného fytoterapeuta.
Obklopeni městem a denními starostmi zapomínáme na přírodu. Vraťme se k ní zpátky, léčivé bylinky nám pomohou zbavit se obtíží, urychlí hojení a nenesou s sebou žádnou zátěž vedlejších účinků. Běžné obtíže můžete rychle zahnat léky, ale bez účinné léčby podstaty problému se nemoci nezbavíte, pouze dočasně potlačíte její projevy.